FrostSEO UK FrostSEO US FrostSEO PL FrostSEO ES FrostSEO MX FrostSEO GIB

Paulina Połaska-Pietrzak

19 października 2018

O Autorze:

Pasjonatka SEO. Specjalistka ds. SEO, Social Media i sprzedaży we FrostSEO. Fanka wszelkiego rodzaju fantastyki, gier komputerowych i planszowych.

- [email protected]

Inne Artykuły:

SEO Copywriting – co to jest i jak wpływa na pozycjonowanie Twojej strony www?

seo-copywriting-new-post

SEO Copywriting to jeden z kluczowych elementów w świecie online marketingu i ze względu na liczne wymagania stanowi spore wyzwanie. Chociaż zdania na ten temat są podzielone, my jesteśmy zwolennikami stwierdzenia, że to treść „robi robotę” przy dobrym pozycjonowaniu. SEO copywriting czyli tworzenie nowych treści oraz modyfikacja już istniejących na stronie. Kluczem do wstępnej optymalizacji Twojej strony oraz poprawienia jej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania jest odpowiednie przygotowanie treści. SEO Copywriting to niezwykle ważny i cenny element, dlatego dziś zapoznamy się z tym procesem bliżej. Celowo nazywam ten element procesem, ponieważ nie jest to tylko bezmyślne pisanie co nam ślina na język przyniesie. Treść musi być nie tylko zgodna z zasadami SEO, ale musi także zainteresować czytelników. To rozbudowany proces, na który składa się wiele różnych czynników i nie jest szybki i łatwy jakby się mogło wydawać.

Warto pamiętać, że SEO copywriting to nie tylko artykuły na bloga, ale również wszystkie inne treści, które umieszczamy na stronie np. na stronie głównej, podstronach, w opisach produktów i usług itd. Jeśli proces tworzenia treści ma nam przynieść efekty, musimy się do niego odpowiednio przyłożyć.

Oryginalne podejście do tematu

Internet jest jak kosmos – ogromny i nigdy nie wiadomo co kryją jego najdalsze zakamarki. Przed przystąpieniem do pisania warto przejrzeć strony o podobnej tematyce, aby wykluczyć niektóre elementy bądź podejść do nich z zupełnie innej strony.

SEO Copywriting vs. słowa kluczowe

Słowo kluczowe – bardzo znana wszystkim pozycjonerom fraza, która nie odstępuje nas na krok. Dlaczego ten element jest taki ważny? Ponieważ to właśnie po słowach kluczowych odnajdują nas użytkownicy. Przy wyborze słów kluczowych bardzo dobrze jest wspomóc się odpowiednimi narzędziami, które pokażą nam statystyki wyszukiwania danych słów i ich pochodnych np. Planner słów kluczowych od Google. Przy wyborze słów kluczowych zwróć uwagę na “konkurencyjność” i “średnią miesięczną liczbę wyszukań“.

Nie popełniaj błędów innych!

Dopiero po ich odpowiednim dobraniu, możemy przystąpić do pisania nowej bądź modyfikacji istniejących treści na stronie. Bardzo poważnym, a niestety wciąż nagminnie popełnianym przez copywriterów błędem jest znaczne nadużywanie słów kluczowych. Zbyt duże nasycenie nie pomoże nam w zdobyciu lepszych pozycji w wynikach wyszukiwania, a może nawet spowodować, że dostaniemy bana od Google. Optymalna częstotliwość to 5% zawartości danego tekstu. Do pomiaru bardzo przydają się wtyczki WordPressa (np. Yoast SEO) lub jeśli strona nie jest oparta o CMS WordPress można skorzystać z ogólnodostępnych narzędzi do pomiaru online (np. Page Keyword Density Analysis). Należy pamiętać, że słowo kluczowe powinno być w tekście odmieniane, a nie pisane w jednej formie. Jest to ważne, ponieważ tak również wpisują frazy użytkownicy internetu. Umieszczaj słowa kluczowe w różnych miejscach w treści: na początku, w środku i na końcu tekstu.

Tytuły, nagłówki, śródtytuły

To one odegrają kluczową rolę w przyciągnięciu uwagi użytkowników. Muszą być zatem chwytliwe i nie za długie, ale również zgodne z zasadami SEO. Dobrze jest (a nawet bardzo wskazane) aby tytuł artykułu zawierał słowo kluczowe. Podczas pisania teksów na stronę nie zapomnij o nagłówkach H1, H2, H3 itd. Na te nagłówki zwracają uwagę boty wyszukiwarek (np. robot Google). Według tych oznaczeń indeksują one treść. Warto zatem zadbać o to, by wiedziały co jest najważniejsze i gdzie tego szukać. Tytuł powinien odzwierciedlać zawartość artykułu, ale nie może być zestawem słów kluczowych.

Przykład złego tytułu: „fryzury ślubne, fryzury na ślub, modne fryzury na wesela”
Przykład dobrego tytułu: „Fryzury ślubne – jak uczesać się w tym ważnym dniu?”

Warto wiedzieć, że w 2016 roku Google wprowadziło niewielkie zmiany w wyglądzie tytułów w wynikach wyszukiwania. Nowa zmiana polega na tym, że długości tytułu nie określa się już ilością znaków, a jej szerokością podaną w pikselach. Teraz jest to po prostu 600 pixeli, co przekłada się mniej więcej na 50-70 znaków. Jeżeli tytuł będzie dłuższy, Google automatycznie utnie ostatnie wyrazy i zamiast nich umieści wielokropek.

Seo Copywriting

Meta title i meta description

Opis i tytuł meta to atrybuty, który zwięźle wyjaśniają robotowi Google treść Twojej strony. Zadbaj, więc o to, aby były odpowiednio dobrze sformułowane.

Merytoryczny tekst oraz aktualizacje

Powodem dla którego ludzie wpisują słowa kluczowe w wyszukiwarce jest chęć znalezienia konkretnych informacji na dany temat. Tak jak wyżej wspominałam – SEO Copywriting to nie jest już bezmyślne pisanie, a za spamerskie teksty grozi nam ban. Ważne jest również odpowiednie formatowanie tekstu. Wyszukiwarki internetowe interpretują pogrubione czy podkreślone słowa jako ważniejsze od reszty.

Warte do zapamiętania: Google nie jest głupim robotem, a jego reguły są oparte na psychologii odbioru. Twórz treści zrozumiałe i atrakcyjne dla odbiorców!

Zarówno Google jak i użytkownicy lubią nowości. Zadbaj o to, aby na Twojej stronie pojawiał się nowy content. Zarówno użytkownicy jak i boty wyszukiwarek będą Ci za to wdzięczni.

Linkowanie wewnętrzne w treści

Linki są podstawą budowy stron internetowych. Zarówno roboty wyszukiwarek jak i użytkownicy poruszają się po danej stronie przechodząc z jednej podstrony na drugą. Linkowanie wewnętrzne znacznie ułatwia to zadanie. Odpowiednie dobranie i umieszczenie linków wewnętrznych pozwoli Ci więc na zbudowanie siatki linków w obrębie Twojej własnej witryny. I to właśnie po tej siatce będą przemieszczać się roboty indeksując kolejno całą nić podstron. A dla „zwykłych” użytkowników będzie to przydatna metoda nawigacji pomiędzy najważniejszymi lub powiązanymi ze sobą treściami.

Pamiętaj również, że to nie sam link ma znaczenie, ale również tzw. anchor. Nie używaj zwrotów „Zobacz” lub „Przejdź do strony”, pod które podepniesz swoje linki. Zamiast tego opisuj linki bezpośrednio słowami opisującymi daną podstronę, do której odsyłasz. Prawdziwe efekty swojej pracy zobaczysz dopiero wtedy, kiedy odpowiednio dobierzesz anchor do hiperłącza.

Przykład dobrego anchora z hiperłączem: Pozycjonowanie stron www Tarnów

Pamiętaj też, żeby nie przesadzić z linkami, podobnie jak ze słowami kluczowymi. Po pierwsze robot indeksujący pozna jeśli zaśmiecisz cały artykuł linkami do wszystkich wpisów ze swojej strony lub wszystkich innych podstron. Do prezentowania wszystkich podstron służy menu i mapa strony i tego się trzymajmy. A po drugie czytelnicy również uznają to za niestosowny zabieg.

Jak pisać artykuły, skoro zasady SEO zmieniają się co chwilę?

seo-copywriting-content-is-the-king

Jaka jest podstawowa zasada SEO? Nadążać za nowymi trendami i zmianami w algorytmach Google. Przykładowo, kiedyś treści na stronie prawie w ogóle nie były dla wyszukiwarek istotne. W osiąganiu topowych pozycji w wyszukiwarkach pomagały masowo zdobywane linki (nawet te wątpliwej jakości) oraz inne praktyki, które teraz podchodzą pod tzw. „black hat SEO” (więcej o tym w kolejnym artykule). Jednak w 2011 roku, kiedy to zmieniono algorytm Panda… królem (chociaż w języku polskim – królową) stał(a) się treść (popularne angielskie powiedzonko „content is the king”). I to właśnie od tej pory unikalna, wartościowa (i dla użytkownika i dla robota), bogata merytorycznie treść pozwala nam osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją. Mimo iż niektórzy nadal upierają się, że content wcale nie jest kluczowym elementem SEO.

Nie taki robot głupi jak go malują

Algorytmy Google, stają się każdego dnia coraz inteligentniejsze. W ciągu ostatnie roku, firma Google wprowadziła do niego kilkanaście tysięcy zmian. Wszystko po to, aby wyświetlana treść była jak najbardziej adekwatna do zapytania. Treści wątpliwej jakości (spam) lub kopiowane z innych stron nie pojawią się wysoko w wynikach, a z czasem znikną w ogóle.

Nawet jeśli uważasz, ze napisany przez Ciebie artykuł zasługuje na Pulitzera (i wcale nie mówimy, że tak nie jest!) warto na bieżąco śledzić zmiany w algorytmach Google. Dzięki temu będziesz mógł odpowiednio modyfikować stare wpisy na blogu (chociaż to nie jest absolutnie konieczne) i pisać kolejne w oparciu o wszelkie najnowsze zmiany. Ponieważ Google się zmienia, Ty również musisz się zmieniać. Zarówno Google jak i użytkownicy lubią nowe treści dlatego jeśli prowadzisz bloga – pisz regularnie. Jeśli posiadasz sklep internetowy albo stronę www – dołóż do niej zakładkę blog, aby zrobić miejsce na nowy content. Warto również wraz ze zmianami algorytmów lekko modyfikować treści np. na stronie głównej.

A więc… klawiatura w dłoń!

Jeśli napisany przez Ciebie tekst spełnia wszystkie warunki, które poruszyliśmy w tym wpisie możesz być pewny, że Google doceni Twoje starania i zacznie nagradzać cię coraz wyższymi pozycjami w organicznych wynikach wyszukiwania. A jak Google zacznie Cię doceniać to i Twoi czytelnicy zaczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *